Satysfakcja konsumenta najważniejszym celem PPP
Potrzeby inwestycyjne w branży wodociągowo-kanalizacyjnej wcale nie maleją, a środki unijne w nowej perspektywie będą o wiele trudniejsze do pozyskania. Czy, i ewentualnie kiedy, wyjściem z sytuacji jest partnerstwo publiczno-prywatne?
Obecnie sprawujący władzę szeroko otworzyli drzwi dla PPP. 26 lipca 2017 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego”. Dokument ten rządzący przedstawiają jako pogłębioną diagnozę rynku i zestaw konkretnych działań na rzecz rozwoju PPP.
Głównym celem opracowania jest zwiększenie skali i efektywności inwestycji realizowanych w formule PPP. Zielonym światłem dla opracowania dokumentu było wskazanie „Polityki PPP” jako strategicznego projektu w „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. W dokumencie zidentyfikowane zostały najważniejsze przyczyny niewystarczającego wykorzystania formuły PPP w realizacji inwestycji publicznych. Wskazano w nim również zasady, które należy stosować, przygotowując projekty realizowane w tej formule.
Partnerstwo a nie prywatyzacja
Terminem partnerstwa publiczno-?prywatnego określa się projekty inwestycyjno-eksploatacyjne realizowane na podstawie umowy długoterminowej wspólnie przez w...