Kwietnik sezonowy to najbardziej kolorowa oraz atrakcyjna forma zagospodarowania terenów zieleni, stanowiąca nieodłączny element przestrzeni miejskiej. Zwykle składa się ona z kilku zmian roślinnych, pierwsza ma miejsce wiosną.

Poprzez wprowadzenie koloru kwietniki zwiększają estetykę terenu i komfort wypoczynku. Przypisuje się im także rolę zdrowotną (psychologiczną), wychowawczą i dydaktyczną. W zależności od rodzajów kwietników i funkcji, jakie pełnią, możemy je obserwować w różnych miejscach: w parkach, na skwerach, w alejach spacerowych, na rondach, na terenach wystawowych, przy gmachach publicznych (kinach, teatrach i innych), a przede wszystkim w miejscach reprezentacyjnych. Stanowią niejednokrotnie wizytówkę miasta, stając się jednocześnie jego „zielonym” znakiem firmowym. Towarzyszą często miejscowościom uzdrowiskowym, czego doskonałym przykładem jest Ciechocinek, Połczyn Zdrój czy Krynica Górska. Musimy jednak pamiętać, że jest to jednocześnie bardzo droga forma zagospodarowania terenów zieleni – koszt założenia i pielęgnacji 1 m2 może dochodzić nawet do kilkuset zł.
 
Zgeometryzowane założenia
Tworząc pierwsze kwietniki miejskie, wzorowano się na renesansowych i barokowych parterach kwiatowych, nazywanych też „kobiercami tureckimi”. Początkowo były to bardzo skomplikowane formy mozaikowe: arab...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?