Prawidłowo prowadzona gospodarka ściekowa jest jednym z podstawowych czynników wpływających na rozwój obszarów wiejskich. Celem właściwego odprowadzania i oczyszczania ścieków jest przede wszystkim polepszanie warunków sanitarno-bytowych ludności oraz zwiększenie ochrony środowiska naturalnego.
Niedostatek urządzeń kanalizacyjnych był i niejednokrotnie nadal jest przyczyną występujących na obszarach wiejskich zanieczyszczeń gruntów i wód podziemnych, które są źródłem zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną. Skażenia te pojawiają się najczęściej na terenach o zwartej zabudowie i wysokim stopniu zwodociągowania oraz wyposażenia mieszkań w instalacje wodociągowe.
W pierwszej połowie lat 90. XX w. dopiero rozpoczynał się rozwój rozdzielczej sieci kanalizacyjnej, a stopniowe zwiększenie jej długości (aż do 1994 r.) było w dużej mierze spowodowane przyrostem sieci w miastach. Jednakże już w okresie 1995-1996 wzrosty długości sieci kanalizacyjnej na wsi i w mieście były podobne, a w latach następnych to inwestycje w kanalizację na obszarach wiejskich stanowiły czynnik sprawczy dynamicznego rozwoju sieci kanalizacyjnej w całym kraju1.
W latach 1995-2007 rozdzielcza sieć kanalizacyjna na obszarach wiejskich była jednym z najdynamiczniej rozwijających się elementów infrastruktury gospodarczej. Jednak nadal, mimo tak pozytywnych zmian, niedostatki w...