Skrócenie okresu obowiązywania taryf okiem prawnika
Wzrost kosztów energii elektrycznej oraz galopująca inflacja skłaniają coraz więcej przedsiębiorstw wod-kan do rozważenia złożenia wniosku o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy w celu podniesienia cen świadczonych usług. W artykule opisano przesłanki złożenia takiego wniosku, wynikające z Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Obecnie toczy się również debata pomiędzy stroną samorządową a regulatorem odnośnie do zasadności wniosków, które masowo planuje kierować branża.
Trudne warunki ekonomiczne, z którymi boryka się polska gospodarka, nie ominęły również branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Z danych przedstawionych przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” (IGWP) wynika, że 70,2% z 204 przedsiębiorstw wod-kan, które wzięły udział w ankiecie, wykazało stratę w I kwartale 2022 r.
Wzrost kosztów świadczenia usług
Wskazać można przede wszystkim dwie przyczyny tej sytuacji: gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej oraz galopującą inflację. Cena energii elektrycznej w umowach zawieranych przez przedsiębiorstwa wod-kan zazwyczaj uzależniona jest od cen na Towarowej Giełdzie Energii, która od dłuższego czasu notuje skokowe wzrosty. Średnioważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2022, od ...