Jedną z najbardziej zagrożonych wyginięciem grup ptaków w Polsce są ptaki drapieżne. Wśród nich jest gatunek sokoła - pustułka, którego liczebność w naszym kraju silnie spada. Równocześnie, choć nie tak szybko, rośnie liczba tych ptaków w miastach. W ochronie miejskich populacji tego gatunku ważną rolę odgrywają skrzynki lęgowe i półki przed miejscami lęgowymi. Zastosowano je m.in. w Warszawie i Poznaniu.

Pustułka - sokół niewielki



Fot. Ł. Rejt. Samiec pustułki przy gnieżdzie w centrum Warszawy

Pustułka (Falco tinnunculus) należy według systematyki zoologicznej do rodziny sokołowatych, a w jej obrębie do podrodziny i rodzaju sokołów. Charakteryzuje ją delikatna sylwetka z długimi skrzydłami i ogonem. Jest to ptak niewielki, o długości ciała 32-35 cm i rozpiętości skrzydeł 71-80 cm. Samce ważą 156-213 g, a nieco większe od nich samice 193-250 g1.
Dorosłe samce mają popielatą głowę, rdzawobrunatny grzbiet i skrzydła; płowy, ciemno plamkowany spód ciała i popielaty ogon z czarną przepaską na końcu. Samice są całe rdzawobrunatne z gęstym plamkowaniem, spód ciała jest płowy, także z gęstym plamkowaniem. Ptaki młode obu płci podobne są do dorosłych samic.

Spadek liczebności w Polsce

Polską populację tego gatunku szacuje się na zaledwie około 1,5 - 2 tysięcy par lęgow...