Spojrzenie na Arabię cz. 2
Jak traktuje się zieleń w kraju, gdzie rozwój gospodarki zatrzymał się wieki temu, można zobaczyć w Jemenie. Wszędzie zalegają tam tony odpadów, a drzewa chroni się metalowymi beczkami.
Jemen – państwo azjatyckie leżące na Półwyspie Arabskim nad Morzem Arabskim, Zatoką Adeńską i Morzem Czerwonym. Jest to kraj geograficznie zróżnicowany: wzdłuż zachodniego wybrzeża rozciągają się niziny, w centralnej i południowej części góry, a na północy pustynie. Obszar państwa pozostaje w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. W stolicy Jemenu – Sanie, położonej na wysokości ok. 2300 m n.p.m., temperatura w czerwcu wynosi maksymalnie 25°C, natomiast minimalna w miesiącach od listopada do stycznia to 5°C. W tym samym czasie na zachodnim wybrzeżu temperatury wynoszą odpowiednio 40 i 21°C. Wielkość opadów waha się od 80-130 mm na nizinach nadbrzeżnych do 800 mm rocznie w najwyższych pasmach górskich. Są również obszary, na których nigdy nie pada deszcz.
Legenda i rzeczywistość
„Pewnego dnia Bóg decydował, że sprawdzi, jak wygląda stworzony przez niego świat. Obejrzał Londyn i niczego nie poznał. Oglądał Egipt i tu też nic nie było takie, jak zapamiętał. Ale w Jemenie – tak, tu nic nie zmieniło się od dnia stworzenia”.