Stanowisko ZPFEO w sprawie prac nad ustawą
W Ministerstwie Gospodarki 17 września br. zaprezentowany został ?schemat? założeń zoptymalizowania mechanizmów wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Materiał ten ma stanowić bazę do opracowania nowej wersji projektu ustawy o OZE.
Natomiast ZPFEO uważa przedłożone zapisy za słabo uzasadnione (wybór aukcji jako instrumentu wsparcia OZE) i bardzo niedopracowane. Propozycja nowego ?schematu? wsparcia odnawialnych źródeł zmniejsza szanse na szybkie uzdrowienie rynku. Brakuje uzasadnienia wyboru aukcji jako wiodącego systemu wsparcia i jego kształtu. Przy nieznanych statusie, celu i harmonogramie dalszych prac oraz przy niskim poziomie szczegółowości zaprezentowanego ?schematu?, przedstawione wyniki dotychczasowych analiz wydają się nadmiernie optymistyczne i, niestety, mało wiarygodne. Wadami proponowanego systemu wsparcia są niemalże całkowite oderwanie systemu aukcji od rynku energii i równoległość (dualizm) w stosunku do obecnego systemu, a także zwiększenie wpływu decyzji stricte administracyjnych na rynek. System aukcji, wprowadzony równolegle do systemu ?bezterminowych? świadectw pochodzenia ŚP i oderwany od rynku energii elektrycznej, stawia pod znakiem zapytania przyszłość energetyki odnawialnej, rozwój mikrogeneracji i trwałą poprawę konkurencyjności branży.
Wprowadzenie proponowanego ?schematu wsparcia? OZE znacząco pogorszy sytuację zdecydowanej większości podmiotów dotychczas funkcjonujących w systemie ŚP, w szczególności mniejszych firm. Dodatkowo podważa to rynkowe podstawy jego funkcjonowania i zaufanie do tego rynku. Widoczne marginalizowanie energetyki prosumenckiej i brak chęci naprawy przyjętego wcześniej (w tzw. małym trójpaku) jedynie pozornego wsparcia oraz niesprawiedliwych rozwiązań nosi znamiona lekceważenia aspiracji obywateli oraz potrzeb regionów i gmin, a w szczególności tych grup odbiorców, których bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne jest najbardziej zagrożone (np. obszary wiejskie).
Podstawą dalszych pilnych prac legislacyjnych powinien być uzgodniony projekt ustawy OZE z października 2012 r. Prace winny zakończyć się uchwaleniem ustawy do końca 2013 r. i koncentrować się na otwarciu rynku w segmentach dotychczas wykluczonych z gry rynkowej (takich jak mikroinstalacje) i na odpowiednio dostosowanym systemie stałych taryf dla prosumentów. System aukcyjny może być tylko uzupełniającym instrumentem wsparcia dla tych rodzajów wielkoskalowych OZE, które niewłaściwie funkcjonują w systemie ŚP lub nie mają możliwości skorzystania z tego systemu. Są to technologia współspalnia biomasy z węglem i morska energetyka wiatrowa.
Zaczynanie prac od systemu aukcyjnego powoduje dalsze opóźnienia, które stwarzają ryzyko nieuzyskania na czas (lub w ogóle) środków UE na wsparcie odnawialnych źródeł w perspektywie finansowej 2014-2020.
ZPFEO zgadza się z wyrażoną w komunikacie po przyjęciu ?małego trójpaku? opinią prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, głoszącą, że m.in. ten obszar polityki energetycznej wymaga ładu instytucjonalnego i jasnych regulacji w ustawie o OZE.
Grzegorz Wiśniewski, prezes ZPFEO
Pełna treść stanowiska: www.zpfeo.org.pl/stanowiskoaukcje