Niepotrzebna walizka, dawno nieużywany taboret, nielubiana zastawa, nigdy nieprzeczytana książka? Czasem to, co jednych już nie cieszy ? innym może sprawić olbrzymią radość. Właśnie w tym duchu w wielu polskich miastach powstają kąciki rzeczy używanych.

Potrzebę ich utworzenia często wykreowali sami mieszkańcy, którzy przywożąc do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) różnego rodzaju niepotrzebne przedmioty, zwracali uwagę na znajdujące się w nim rzeczy, które mogłyby im się przydać.

Odpadowe (za)kątki

Do PSZOK-ów przyjmowane są m.in. meble, doniczki, zabawki, rowery, wyroby ceramiczne oraz szklane, co określone jest w regulaminach funkcjonowania takich obiektów. ? Warunkiem jest to, by były to przedmioty sprawne, nieuszkodzone i w dobrym stanie technicznym, bo w założeniu mają jeszcze posłużyć innym. Zwykle są to działające, ale już niepotrzebne przedmioty używane, ale zdarzają się też ?nówki? ? wyjaśnia Anna Pasztaleniec prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, który od maja br. na terenie PSZOK-u uruchomił Kącik Rzeczy Używanych. Codziennie są do niego przywożone rozmaite przedmioty ? aktualnie w ewidencji jest ich ponad sześćdziesiąt. Zasady funkcjonowania Kącika Rzeczy Używanych w Stalowej Woli są następujące: zdający bezpłatnie zostawia przedmioty, a nabywca darmowo je zabiera, wypełniając jedynie dokument nieodpłatnego nabycia. Jeśli ...