Inwestycje w geotermię są bardzo kapitałochłonne. Mimo to rząd stawia na rozwój tego odnawialnego źródła energii. Miliardowe dotacje sprawiają, że coraz więcej samorządów i przedsiębiorstw energetyki cieplnej zamierza skorzystać z oferowanego wsparcia.


Z opracowania przygotowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny ? Państwowy Instytut Badawczy na podstawie zrealizowanych prac badawczo-poszukiwawczych wynika, że Polska ma dobre warunki geotermalne. ? To nasza wielka szansa ? uważa prof. Jan Szyszko, minister środowiska. W jego ocenie rozwój tego OZE jest jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza i walki ze zjawiskiem smogu w Polsce.
? Program rozwoju geotermii był zaniedbany i celowo wstrzymany przez poprzedni rząd. Najlepiej to widać na przykładzie geotermii toruńskiej. Obecny rząd wspiera rozwój geotermii, która ma swoje miejsce w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) ? mówi minister.

Energia bez kontrowersji?
Wykorzystanie czystych ekologicznie zasobów energii geotermalnej jest realne i ekonomicznie uzasadnione np. dla wielu obszarów na Niżu Polskim, w Karpatach i Sudetach. Wody geotermalne, dostarczając energii w obiegu zamkniętym, są czystym ekologicznie źródłem energii. Gorąca woda jest wydobywana otworem eksploatacyjnym z warstwy wodonośnej, a po przejściu przez wymiennik ciepła jest zwykle zatłaczana powrotnie otworem chłonnym.


Geotermia nie...