Kolejne seminarium w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej projektu „Stop dla niskiej emisji” odbyło się 5 kwietnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Częstochowie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy. Podobnie jak inaugurujące cykl seminarium w Tarnowie, spotkanie w Częstochowie cieszyło się dużą popularnością wśród przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, organizacji pozarządowych, autorytetów naukowych, przedstawicieli instytucji finansujących inwestycje proekologiczne oraz przedstawicieli społeczności lokalnej. Zainteresowanie uczestników wzbudziły zwłaszcza wystąpienia Jerzego Ziory ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, który przedstawił zadania i możliwości samorządu województwa w zakresie walki z niską emisją, a także Ewy Manieckiej z WFOŚiGW w Krakowie, w którym przedstawiła możliwości korzystania z dotacji i preferencyjnych pożyczek na modernizację systemów grzewczych. Uwagę zebranych przyciągnął też referat Andrzeja Przybysławskiego, naczelnika Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy, który przedstawił doświadczenia miasta w rozwiązywaniu problemu niskiej emisji.
Seminarium w Częstochowie rozpoczęło szeroką dyskusję wśród przedstawicieli społeczności lokalnej, której efektem ma być stopniowe rozwiązywanie problemu niskiej emisji w tym regionie. Znaczenie tego rodzaju spotkań podkreślali zgodnie wiceprezydent Częstochowy, Bogumił Sobuś i wicestarosta tego miasta, Krzysztof Kubat. Organizatorzy mają nadzieję, że kolejne seminaria przyniosą podobne efekty. Jest to szczególnie ważne, gdyż według raportów w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie ok. 28 tys. osób, najwięcej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej („Ocena jakości powietrza w Polsce za rok 2003”, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Warszawa 2004).
Celem nadrzędnym projektu jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, będącego wynikiem niskiej emisji, poprzez podniesienie wiedzy i świadomości w zakresie likwidacji źródeł niskiej emisji oraz zacieśnienie współpracy i aktywizacja społeczności lokalnych w celu wspólnej walki z problemem niskiej emisji, nie tylko na terenie realizacji projektu, ale także w całej Polsce. Z tego względu zachęcamy wszystkich do aktywnego włączenia się w realizację projektu, w szczególności poprzez udział w seminariach oraz informowanie o problemie i możliwościach jego rozwiązania w swoim środowisku lokalnym. Udział w seminariach jest bezpłatny, warto więc skorzystać.
(red.)