Studium, czyli o przestrzeni stolicy
Obowiązujące studium Warszawy powstało w 2006 roku. Od tego czasu znacząco zmieniła się rzeczywistość społeczno-gospodarcza. U progu lat 20. XXI w. Warszawa, podobnie jak większość metropolii, stanęła przed istotnymi wyzwaniami, takimi jak zmiany demograficzne i klimatyczne czy potrzeba ograniczenia kosztów urbanizacji.
W 2018 roku zapadła decyzja o przystąpieniu do sporządzania nowego studium. Władze Warszawy uznały, że to dobry moment, żeby zrewidować podejście do prowadzenia polityki przestrzennej i użyć nowych instrumentów do jej kształtowania. Pilną potrzebę zmiany tego dokumentu zobrazowało blisko 25 000 wniosków złożonych przez mieszkańców i mieszkanki oraz instytucje do nowego studium.
Dynamiczny proces projektowy
Zespół projektowy stanął zatem przed zadaniem stworzenia w istniejącym systemie prawnym nowoczesnego i elastycznego dokumentu odpowiadającego na nowe potrzeby i wyzwania. Dlatego proces sporządzania dokumentu został przeprowadzony za pomocą innowacyjnych narzędzi organizacyjnych, analitycznych, projektowych i partycypacyjnych. Rolą nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta stołecznego Warszawy ma być bowiem nie tylko określenie kierunków przestrzennego rozwoju miasta i zasad zagospodarowania terenów, ale także koord...