To lato było najupalniejszym od lat w Europie. Wyjątkowo wysokie temperatury utrzymywały się na Półwyspie Skandynawskim. Susza dotyka rolników w północnej i środkowej części kontynentu.

Rolnicy w północnej i środkowej Europie stoją w obliczu poważnych kłopotów finansowych, ponieważ dotknęła ich największa od lat susza. Ekstremalnie wysokie temperatury ? które przekroczyły 30°C w obrębie koła podbiegunowego ? są zgodne z tendencjami zmian klimatu według Światowej Organizacji Meteorologicznej. Europejskie Obserwatorium Susz (EDO) określiło suszę na kontynencie jako ?rozległą i poważną anomalię?.

Rolnicy w Szwecji nie widzieli deszczu od początku maja, spadło tam nieco ponad 10% średnich opadów. Podobny problem jest w Holandii, gdzie takiej suszy nie było od lat 70. XX w., na Łotwie i Litwie, gdzie ogłoszono stan nadzwyczajny, w Wielkiej Brytanii, w której w niektórych regionach wprowadzono zakaz podlewania ogrodów. Z upałami i suszą zmagały się między innymi Norwegia, Irlandia, Białoruś, Czechy, Niemcy i Polska. Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw zaznacza, że sytuacja przetwórców i producentów warzyw jest najpoważniejsza od 40 lat. Szacuje się, że o połowę wzrosną koszty wyżywienia zwierząt w tym sezonie, co przełoży się na wzrost cen żywności.

Po tym jak czerwiec został uznany za najcieplejszy w historii, Komisja Europejska zobowiązała się pomóc rolnikom między innymi poprzez zawieszenie zobowiązań ?zazieleniania?, części...