Energia słoneczna docierająca na Ziemię jest kilka tysięcy razy większa niż światowe zapotrzebowanie na energię. Współcześnie jednak nie jest ona pozyskiwana w znaczącej ilości w energetyce.

Maksymalne natężenie energii słonecznej na Ziemi wynosi ok. 1 kW/m2. Średnia moc energii docierającej do Ziemi waha się od ok. 100 do 300 W/m2 – czyli od 800 (północna Kanada) do 2500 (pustynie blisko równika) kWh/m2/rok. Energia słoneczna może być wykorzystywana w dwóch zasadniczych obszarach: do bezpośredniego ogrzewania wody lub innej cieczy z wykorzystaniem kolektorów słonecznych i do przetwarzania jej na energię elektryczną1-4.

Zasoby i ich wykorzystanie
W tab. 1 przedstawiono światowe zasoby energii słonecznej. Ilość energii słonecznej docierającej na Ziemię jest ogromna – szacowana na ok. 2,9 mln EJ/rok przekracza ponad pięć tysięcy razy całkowite zapotrzebowanie ludzkości na energię. Potencjał możliwy do wykorzystania przy zastosowaniu dostępnych technologii (tzw. zasoby) jest znacznie mniejszy i choć wynosi już tylko od 1580 do 49840 EJ/rok, to wciąż jest od 4 do 117 razy większy od współczesnego światowego zapotrzebowania na energię.

Tab. 1. Światowe zasoby i wykorzystanie energii słonecznej
Energia

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php