Analiza przyczyn i stanu uszkodzeń kontenerów KP-7 na podstawie doświadczeń wybranego przedsiębiorstwa asenizacyjnego

Miejsce do wystawiania pojemników wyznacza zazwyczaj spółdzielnia mieszkaniowa albo administracja danego osiedla. Przy wybieraniu rodzaju pojemników główny nacisk należy kłaść na ich wytrzymałość, estetykę i szczelność, a przede wszystkim na zabezpieczenia antykorozyjne. Ostatnio pojemniki blaszane typu PA 1.1 i KP-7 są coraz częściej zastępowane przez plastikowe, ale poważną przeszkodą w szerokim ich rozpowszechnianiu jest możliwość ich spalenia i zniszczenia mechanicznego.
Tylko nieliczne firmy prowadzą ewidencję remontów pojemników i kontenerów. Jednym z nich jest Przedsiębiorstwo Usługowo-Asenizacyjne ASTWA (PU-A ASTWA)z Białegostoku. W oparciu o udostępnione przez ww. przedsiębiorstwo dane dokonano statystki uszkodzeń kontenerów, KP-7 w latach 2001-2003.

Uszkodzenia pojemników KP-7
Prezentowane dane zostały opracowane na podstawie karty remontów prowadzonej przez ostatnie trzy lata. W karcie remontów rejestrowane są następujące usterki i ich naprawy: konserwacje (w tym zaprawki) oraz oznaczone symbolami: KM (mechaniczne uszkodzenia kółek), KE (eksploatacyjne uszkodzenia kółek), UA (uszkodzenia awaryjne), UE (uszkodzenia eksploatacyjne), S (spalenia), OE (konieczność odnowienia ze względu na eksploatację) i OA (konieczność odnowienia ze względu na awarię). Są to praktycznie wszystkie możliwe uszkodzenia, kt...