O koronawirusie i tarczy antykryzysowej pisali specjaliści chyba z każdej dziedziny prawa. Nic dziwnego, bo ustawodawca wprowadził zmiany do najważniejszych ustaw, które nakładają na adresatów obowiązek wykonania oznaczonej czynności w ograniczonym prawem terminie. Nie pominięto Ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.

Chociaż przewiduje się, że sektor odnawialnych źródeł energii ? stanowiących przecież infrastrukturę krytyczną ? mniej ucierpi wskutek kryzysu niż inne sektory, to należy pamiętać, że inwestycje w OZE są jednak uzależnione od zewnętrznych podmiotów: dostawców, wykonawców czy urzędników. Zmiany są więc uzasadnione.

W tarczy antykryzysowej (Ustawie z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw) skupiono się na terminowych obowiązkach wytwórców w ramach trzech systemów wsparcia: aukcyjnego, Feed-in Tariff (hydroenergia, biomasa, biogaz i biogaz rolniczy z instalacji o mocy poniżej 500 kW) oraz Feed-in Premium (hydroenergia, biogaz i biogaz rolniczy z instalacji o mocy od 500 kW do 2,51 MW, a także biomasa z instalacji o mocy od 500 kW do 1 MW.

W każdym z tych systemów wytwórca zobowiązany jest zapewnić, że sprzeda albo wytworzy po raz pierwszy energię elektryczną z danej instalacji w oznaczonym terminie. Termin t...