Termiczna a biologiczna konwersja biomasy
W ostatnim okresie obserwujemy zmiany w koncepcjach energetycznego wykorzystania i przetwórstwa biomasy. Wynikają one m.in. z twierdzenia, że wzrost podaży biopaliw zagraża produkcji żywności, a ilość energii zużytej na ich wytworzenie jest w niektórych rozwiązaniach wyższa od wartości energetycznej produktu końcowego oraz z niejasności dotyczących kosztów wytwarzania lub pozyskania surowców (subsydia).
Dla usprawnienia procesów decyzyjnych i legislacyjnych wspierających rozwój sektora biopaliw konieczna staje się zatem uaktualniona, zintegrowana wycena kosztów środowiskowych, kapitałowych i operacyjnych w odniesieniu do pełnego cyklu życia podstawowych produktów konwersji biomasy. Rachunki te nie są łatwe głównie z powodu trudności w racjonalnym wyznaczeniu efektów ekonomicznych. Wynika to z subsydiowania produkcji biopaliw przez rządy wielu krajów, ostatnich zawirowań na rynkach finansowych świata oraz konieczności korzystania z paliw kopalnych.
Ograniczenie emisji CO2 – dotychczas podstawowa motywacja dla rozwoju produkcji biopaliw – nie zawsze okazuje się trafionym i wystarczającym argumentem dla wspierania niektórych rozwiązań zielonej energii1.
Pewne możliwości „oczyszczenia atmosfery” wokół powy...