Trwają prace nad nową perspektywą finansową

Rozpoczęto prace nad rozdziałem środków unijnych z perspektywy 2021-2027. Faktem jest, że propozycje UE na nową perspektywę przewidują znaczną redukcję środków dla Polski. Mówi się o 30-40% ? to nieproporcjonalnie duże ograniczenie alokacji w stosunku do cięć budżetu polityki spójności oraz niewspółmiernie duże ograniczenie alokacji Funduszu Spójności.

Fundusz Spójności w największym stopniu spośród innych instrumentów finansowych przyczynia się do osiągania celów konwergencji poprzez realizację strategicznych projektów w obszarach ochrony środowiska i sieci TEN-T. Polska jest obecnie największym beneficjentem środków tego Funduszu, dlatego redukcja jego środków w tak znacznym procencie, w porównaniu do poziomu obecnego, odbije się negatywnie na możliwości realizacji projektów o największym potencjale konwergencji, a tym samym na szansach trwałego zmniejszenia dysproporcji rozwojowych między krajami UE. Niepokoi również fakt, że z zakresu finansowania polityki spójności wyłączono inwestycje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, będącego fundamentem budowanej unii energetycznej.

Przyspieszenie rozwoju Polski

Dotychczasowy wpływ polityki spójności na rozwój społeczno-gospodarczy Polski był jednoznacznie pozytywny. Fundusze europejskie oddziaływały w istotnym stopniu na wzrost gospodarczy, aktywność inwestycyjną i rynek pracy w ...