Trzeba wiedzieć, czego się chce
Zmiany w polskich przepisach dotyczących ochrony środowiska i gospodarki odpadami zapowiadają na nadchodzące lata prawdziwy boom w inwestycjach komunalnych. Coraz więcej zapytań o doradztwo wpływa do firm dysponujących technologiami mechanicznej i biologicznej obróbki odpadów. Analiza kilku różnych, udostępnionych inżynierom-konsultantom dokumentacji przetargowych, opisujących takie zakłady, wykazała wręcz przerażająco niski poziom wiedzy decydentów o biologicznych procesach przetwarzania.
Przewymiarowanie, planowanie nieadekwatnych do skutków środków, bezsensowne koncepcje, sprzeczności w opisach technologicznych procesów oraz z gruntu fałszywie domniemane rezultaty i efekty ekologiczne nie tylko muszą prowadzić do katastrofy eksploatacyjnej, ale także mogą pociągnąć wykonawców do odpowiedzialności za niewykonanie nakreślonych założeń lub po prostu doprowadzić do unieważnienia przetargów.
Jednak aby zamierzona inwestycja skończyła się powodzeniem, szybką i sprawną realizacją oraz bezpiecznie i wydajnie eksploatowanym zakładem, konieczne jest podniesienie zarówno podstawowych umiejętności decydentów w zakresie dokonania odpowiedniego wyboru, dopasowanego do prawdziwych potrzeb i zamierzonych efektów zakładu, jak i ich gotowości do zlecania wykonania koncepcji i obligatoryjnego programu funkcjonalno-uż...