Ustawa Prawo energetyczne posiada podstawowe znaczenie dla regulacji rynku energetycznego. Jednak wiele szczegółowych zagadnień, odnoszących się do ciepła, energii elektrycznej czy paliw, podlega również reżimom innych ustaw. Po pierwsze, stanowi to konsekwencje zasad polskiego systemu prawnego. Po drugie, taki stan rzeczy jest wynikiem powolnego ewoluowania regulacji energetycznej z zakresu prawa publicznego w kierunku gałęzi prawa prywatnego.

Stosując postanowienia prawa energetycznego należy zwracać baczną uwagę na to, czy dana kwestia nie jest odpowiednio modyfikowana przez inne działy prawa. Tak właśnie jest w przypadku dostarczania energii elektrycznej, ciepła i paliw. Rozważenie tego zagadnienia jest bardzo istotne ze względu na ostatnią nowelizację ustawy Prawo energetyczne.

Dostarczanie na podstawie klasycznej umowy sprzedaży

Charakter prawny umów o dostarczanie paliw, energii albo ciepła nie jest jednolity. Prawodawca pominął w ustawie z 10 kwietnia 1997 r.1 dostarczanie paliw stałych i ciekłych, które w rozumieniu art. 45 kodeksu cywilnego2 stanowią rzeczy. Dorobek naukowy prawa cywilnego nakazuje traktować rzecz jako przedmiot materialny, stanowiący część przyrody w stanie pierwotnym lub przetworzonym, na tyle wyodrębniony, że w stosunkach społeczno-gospodarczych może być traktowany jako dobro samoistne. Wyodrębnienie paliw stałych nie stanowi problemu. Natomiast paliwa ciekłe powinno się uzn...