Upcyklingowy powrót do przeszłości
Social Innovation Academy (SINA) to organizacja, która od 2014 roku pobudza mieszkańców Ugandy do przedsiębiorczości. Daje młodym, wykluczonym społecznie ludziom szansę na stworzenie własnego miejsca pracy. W obliczu odpadowego problemu, z jakim mierzy się Afryka, SINA stawia na technologię upcyklingową. Promuje budowę domów z wykorzystaniem butelek PET i gliny, z której tradycyjnie stawia się afrykańskie domy.
Niemiecka organizacja pozarządowa ?Jangu e.V? od 2007 roku pomaga ugandyjskim sierotom w edukacji. Jej założyciel, Etienne Salborn, mieszkający i pracujący jako wolontariusz w sierocińcu w Kampali, po kilku latach pracy zrozumiał, że sama edukacja nie wystarczy. Młodzi absolwenci szkół nie mogli bowiem znaleźć zajęcia i zasilali rzesze bezrobotnych. Bezrobocie młodych w Ugandzie (kraju o najmłodszej populacji w skali świata ? 78% mieszkańców jest poniżej 30. roku życia) wynosi 83%. Państwo szkoli ludzi w poszukiwaniu pracy, ale tej po prostu brakuje, bo nowe miejsca pracy nie są tworzone. ?Jangu e.V? wraz z pierwszymi absolwentami szkół postanowiła poszukać rozwiązania. Celem było tworzenie miejsc pracy i samowystarczalność. W ten sposób narodziła się SINA ? wyjątkowy projekt w skali świata.
SINA zakłada, że młodzież bierze odpowiedzialność za własne życie i życie innych. Popiera społeczną przedsiębiorczość. W jej zespole są trenerzy i mentorzy wspierający działania podopiecznych. Istnieją systemy stypendialne wspierające ich ...