Uprawnienia gmin w ustawie o ochronie praw lokatorów
Istotne zmiany w Ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. DzU z 2018 r. poz. 1234, ze zm.) weszły w życie 21 kwietnia 2019 r.
Zmiany te wynikają z art. 2-4 oraz 6 Ustawy z 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw (DzU z 20 kwietnia 2018 r. poz. 756).
Umowa o najem socjalny zamiast lokali socjalnych
W świetle znowelizowanej ustawy gmina ? na zasadach i w przypadkach określonych w ustawie ? zapewnia lokale w ramach najmu socjalnego i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach. Umową najmu socjalnego lokalu (art. 22) jest umowa najmu lokalu nadającego się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.
Umowę najmu socjalnego lokalu zawiera się na czas oznaczony (art. 23). Może być ona zawarta z osobą, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody gospod...