Realizacja każdej inwestycji nie zaczyna się w momencie podjęcia prac w terenie, ale już na etapie jej planowania, którego następstwem jest uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, a tych w praktyce może być nawet kilka. Zgodnie z ogólnymi prawami ekonomii, wydłużenie czasu realizacji inwestycji wpływa na podniesienie jej kosztów. Dlatego w praktyce podejmowane są działania zmierzające do skrócenia czasu realizacji przedsięwzięć.

 

Z reguły działania w tym zakresie wykazują inwestorzy. Jednak w przypadku tych rodzajów inwestycji, na których zależy również państwu, wprowadzane są rozwiązania o charakterze ustawowym, mające ułatwić ich realizację. Jednym z takich przykładów jest budownictwo mieszkaniowe.

W tym celu została uchwalona ustawa z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (DzU z 2018 r., poz. 1496). Zgodnie z postanowieniami art. 32 ust. 1 tego aktu prawnego: Na wniosek inwestora w decyzji o pozwoleniu na budowę inwestycji mieszkaniowej właściwy organ zezwala, w zakresie niezbędnym do realizacji inwestycji, na usunięcie drzew lub krzewów znajdujących się na nieruchomościach objętych uchwałą o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Do inwestycji mieszkaniowych stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2018 r. poz. 142, 10 i 650).

Czym jest in...