Warszawska przyroda lekceważona?
Warszawska przyroda lekceważona?
Obszary zieleni mogą pełnić w miastach wiele ważnych funkcji. Niestety, są one często ograniczane wskutek złego planowania i zarządzania zasobami tych terenów, czego efektem może być na przykład przerwanie ich ciągłości, a przez to ograniczanie bioróżnorodności.
Takie problemy dotyczą m.in. Warszawy, która posiada wiele terenów zieleni, ale ze względu na ich niewielką powierzchnię utrudnione jest utrzymanie wysokiego poziomu bioróżnorodności. Istotną kwestią wydaje się zatem zadbanie o zachowanie ciągłości układu tych obszarów poprzez stworzenie w mieście sieci połączeń, za pomocą zieleni przydrożnej czy też wzdłuż torowisk. Działania te mogą również przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście oraz umożliwią częstszy kontakt mieszkańców miast z przyrodą.
Funkcje zieleni miejskiej
Postępujący proces urbanizacji w ostatnich dziesięcioleciach w Warszawie doprowadził do bezpowrotnej utraty części istniejących terenów zieleni, a pozostałe są cały czas poddawane rosnącej presji urbanizacyjnej. Przyczynia się to do pogorszenia jakości życia w mieście. Tereny zieleni pełnią ważne funkcje: drzewa i krzewy zwiększają wilgotność powietrza, przynoszą ochłodę w gorące dni, produkują tlen oraz oczyszczają powietrze. Dodatkowo obszary te mają zdolność absorpcji wód opadowych, a gleba, jeśli nie jest już nadmiernie zanieczyszczona, neutralizuje niektóre szko...