„Naturalnie kieszonkowy atlas drzew i krzewów”,
Renata Krzyściak-Kosińska, Marek Kosiński, Łukasz Przybyłowicz,
Wydawnictwo Dragon
Książka zawiera opisy niemal wszystkich rodzimych drzew i krzewów oraz większości gatunków uprawnych spotykanych w parkach, ogrodach i na terenach zieleni miejskiej. Ich rozpoznanie nie powinno stanowić dużego wyzwania. Należy jednak pamiętać, że podział na drzewa i krzewy nie zawsze jest stały. W pewnych warunkach drzewa mogą przyjmować pokrój krzewiasty (np. buki przy górnej granicy lasu), z kolei wśród krzewów wyrastają osobniki drzewiaste (np. stare okazy bzu czarnego). Atlas zawiera opisy i zdjęcia przedstawiające najbardziej specyficzne cechy poszczególnych taksonów, dzięki czemu klasyfikacja okazów będzie w dużej mierze ułatwiona. Uzupełnieniem charakterystyki są informacje o rozmieszczeniu i siedlisku rośliny.
 
„Podstawy projektowania ogrodów. Podręcznik”,
Rosemary Alexander
Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa
Większość informacji zawartych w podręczniku jest wyrazem praktycznych doświadczeń w projektowaniu i tworzeniu ogrodów oraz zdobytej wiedzy autorki. Dzięki publikacji studenci architektury krajobrazu oraz ogrodnicy poznają łatwe sposoby wykonywania pomiarów dużej przestrzeni, szacowania wysokości drzew i zakładania zielonego dachu lub systemu gromadzenia wody. Z książki można dowiedzieć się także, w jaki sposób łączyć rzuty pionowe i poziome, plany ogólne i sytuacyjne oraz jak dobrać atrakcyjne i trwałe materiały, a także rośliny. Każdy czytelnik znajdzie tutaj zrozumiałe instrukcje, wskazówki dotyczące rysowania szczegółów, pełne odniesień schematy i kolorowe zdjęcia. Celem autorki przy tworzeniu podręcznika było przeprowadzenie czytelnika przez wszystkie etapy planowania i projektowania ogrodu.
 
„Zmień swój ogród”,
Anna Kulikowska, Hanna Masternak,
Multico Oficyna Wydawnicza
W poradniku można znaleźć 47 gotowych projektów rabat, które pozwolą zmienić wygląd każdego ogrodu. Autorzy sklasyfikowali kompozycje według: funkcji (rabaty przy domu – strona słoneczna i półcienista, rabata owalna na trawniku, narożna, nad wodą, wzdłuż ścieżki), kolorów (rabata wielokolorowa, błękitna, biała), pór roku (rabata wczesnowiosenna, letnia, zimowa), miejsca w ogrodzie (rabata leśna, na skarpie, słoneczna), celów praktycznych (rabata ziołowa, warzywna), stylu (rabata wiejska, naturalistyczna, klasyczna) oraz gatunku (rabata bylinowa, cebulowa, z krzewami). Oprócz tego w książce uwzględniono projekty: żywopłotów, obwódek, skalniaków i rabat pachnących. Publikację wzbogacają szczegółowe rysunki – plany i widoki oraz informacje o liczbie potrzebnych roślin i ich wymaganiach.
 
„Polskie nekropolie”,
Adam Dylewski,
Wydawnictwo SBM
Dziś jest w Polsce ok. 30 tys. czynnych cmentarzy. Tych, w których nie ma miejsca na nowe pochówki jest znacznie więcej. Ich losy przypominają losy starych grobów – tylko niektóre są pielęgnowane, pozostałe niszczeją, aż w końcu zanikają. Wszystkie jednak podlegają regułom przyrody. W książce przedstawiono wybrane, wyjątkowe polskie cmentarze oraz ich historie. Bogato ilustrowana publikacja prezentuje sztukę cmentarną, w której obok dzieł wybitnych twórców dostrzec można realizacje amatorskie. Na pierwszy plan wysuwa się pewna powtarzalność w kreowaniu miejsc ostatniego spoczynku. Co ciekawe, nie może być tutaj mowy o plagiacie, a jedynie o akceptacji odtwarzania symboli, płyt i figur.