Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska
Publikacja stanowi praktyczną pomoc w przypadku problemów zrozumieniem przepisów zawartych w ustawie o ochronie przyrody. Przedstawione zostały w niej zagadnienia prawnych form ochrony przyrody w miastach i wsiach. Dotyczą one m.in. ogrodów botanicznych i zoologicznych, ochrony terenów zieleni i zadrzewień, gospodarowania zasobami oraz składnikami przyrody. Książka przeznaczona jest dla praktyków, którzy na co dzień stykają się z problemami prawnymi w kontekście zieleni miejskiej. Może być także interesującą publikacją dla członków organizacji ekologicznych. (mz)
 
Minimum przestrzeni maksimum zieleni
Andy Sturgeon
Wydawnictwo Hachette
Autorzy książki uczą, jak kreatywnie wykorzystać przestrzeń ogrodu, który wcale nie musi być duży, aby spełniać swoje podstawowe funkcje: rekreacyjne, ozdobne czy uprawne. Ten praktyczny, poradnik krok po kroku pokaże, jak urządzić teren wokół domu. Począwszy od określenia funkcji, jaką ma pełnić ogród, poprzez wybór dogodnej lokalizacji aż po omówienie szczegółowych założeń projektu. Liczne porady dotyczące oświetlenia, rodzaju nawierzchni, ogrodzenia, mebli ogrodowych oraz planowania nasadzeń umożliwią jak najlepsze wykorzystanie każdego skrawka powierzchni ogrodu. (mz)
 
Dekoracyjne cięcie krzewów
Heinrich Beltz
Wydawnictwo RM
Formowanie roślin jest sposobem na uatrakcyjnienie każdego ogrodu. Dzięki tej publikacji czytelnik poznaje sztukę dekoracyjnego przycinania krzewów. Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne i może sprawić wiele radości. Pierwszy rozdział prezentuje podstawy podcinania, informacje o formach występujących w ogrodach azjatyckich, śródziemnomorskich czy nowoczesnych. Pozostałe rozdziały uczą, jak samodzielnie nadać krzewom kształty geometryczne, pomponów i artystycznych rzeźb. Autor podpowiada także, jak pielęgnować uformowane krzewy oraz jak chronić je przed szkodnikami i podczas zimy. (mz)