Wartościowe i dekoracyjne trzmieliny
Rodzaj trzmielina (Euonymus) liczy 175 gatunków drzew i krzewów występujących w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej oraz Australii.
W Polsce dziko występują dwa gatunki – dosyć często spotykana w naturze i ogrodach trzmielina pospolita (E. europaeus) oraz mniej dekoracyjna trzmielina brodawkowata (E. verrucosus), występująca głównie we wschodniej części kraju. Większe znaczenie w produkcji i handlu mają odmiany gatunków obcego pochodzenia, uprawiane ze względu na dekoracyjne pędy, liście oraz owoce. Do najcenniejszych pod względem zastosowań miejskich zalicza się trzmielinę oskrzydloną (E. alatus) i trzmielinę Fortune’a (E. fortunei). Warto też zwrócić uwagę na mniej znane, ale godne popularyzacji, gatunki, takie jak trzmielina korkowa (E. phellomanus) i trzmielina płaskoogonkowa (E. planipes).
Trzmielina oskrzydlona
Trzmielina oskrzydlona to interesujący krzew naturalnie występujący na Sachalinie, w północno-wschodnich Chinach, Korei oraz Japonii. Roślina ta jest bliskim krewniakiem trzmieliny zwyczajnej, ale w odróżnieniu od krajowego gatunku charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu oraz zwartym pokrojem. Krzew zasługuje na szerokie rozpowszechnienie nie tylko ze względu na bogate walory dekoracyjne, ale także dlatego, że ma niewielkie wymagania uprawowe, rośnie zd...