Posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, który zakłada zmianę zasad wyboru władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz ich składu. W praktyce nowela ustawy prowadzić ma do przejęcia kontroli nad nimi przez administrację rządową.

 

Projektowana nowelizacja trafiła do Sejmu 7 grudnia ub.r. Dokonuje ona zmiany ? w jednym z 442 artykułów ? ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. w zakresie dotyczącym powoływania wybranych organów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
 

Kto wybierze władze?
Obecnie zarządy WFOŚiGW powoływane są przez siedmioosobowe rady nadzorcze. Te wybierane są natomiast przez sejmiki wojewódzkie. W radach zasiadają głównie przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych. W proponowanym projekcie ustawy rady nadzorcze liczyłyby po pięć osób. Powoływać miałby je minister właściwy do spraw środowiska. Przedstawicieli do rad wyznaczaliby wojewodowie oraz NFOŚiGW ? łącznie czterech i jeden przedstawiciel samorządu (wiceprzewodniczący), którego wskazywałyby sejmiki. Przedstawiciele rządu stanowiliby więc większość. Zdominowana przez nich rada wybierać ma zarząd funduszu, który z trzech członków zostanie pomniejszony do dwóch.
Autorzy projektu tłumaczą, że zmiana wyboru władz wojewódzkich funduszy oraz...