Woda ma znaczenie
Federacja EurEau założona została 40 lat temu przez kilka narodowych organizacji skupiających dostawców wody z terenu Europy. W tym roku podczas marcowej konferencji w Brukseli podsumowano jej dotychczasowe osiągnięcia.
Jako że w tamtym okresie oficjalnym językiem urzędowym był francuski, również nazwa samej organizacji wzięła się ze zlepku dwóch francuskich słów: Europe ? Europa i eau ? woda. Pamiętać należy, że mówimy o czasach sprzed 1993 r., gdy część państw połączona była Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Zasięg organizacji ograniczał się więc do dziewięciu państw: Belgii, Francji, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Włoch, Danii, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Z czasem do EurEau dołączały kolejne kraje, a także cała branża ściekowa. Nie istniała też wówczas żadna dyrektywa w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia ani dyrektywa ściekowa.
W EurEau być
O zasadzie ?zanieczyszczający płaci? zaczęto mówić już w latach 70. XX w., gdy kwestia czystej wody była już w zachodniej Europie bardzo istotna. Od 1970 r. funkcjonował pierwszy program działań środowiskowych (First Environmental Action Programme). W 1975 r. światło dzienne ujrzała dyrektywa w sprawie wód powierzchniowych, a w 1980 r. ? w sprawie wody pitnej. W późniejszym czasie zajęto się wodami głębinowymi. Lata dziewięćdziesiąte to już prawdziwy boom dyrektyw związanych z ochroną wód. Opracowano dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalny...