Wody infiltracyjne i przypadkowe w małych systemach kanalizacji sanitarnej
Głównym celem kanalizacji sanitarnej jest zebranie i odprowadzenie z jednostki osadniczej ścieków powstałych w wyniku czynności życiowych i bytowania mieszkańców oraz ewentualnie ścieków z przemysłu rolno-spożywczego.
Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z 24 lipca 2006 r.1 w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, niedopuszczalne jest wprowadzanie do kanalizacji sanitarnej ścieków deszczowych oraz innych wód niewymagających oczyszczania. W rzeczywistości jednak do kanalizacji sanitarnej, oprócz ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych, trafiają dodatkowo wody infiltracyjne i przypadkowe, nazywane także ?ściekami pozornymi? lub ?wodami obcymi?2. W literaturze niemieckiej określane są one jako Fremdwasser3 ,4, we francuskiej jako eauxparasites5, natomiast w anglojęzycznej jako infiltration and inflow (i/i)6.
Wody obce
W Polsce wody przypadkowe definiowane są najczęściej jako wody opadowe przedostające się przez otwory włazowe lub wentylacyjne do wnętrza studni kanalizacyjnych albo niewłaściwie odprowadzane ze spustów rynien dachowych i wpustów podwórzowych do kanalizacji sanitarnej. Do wód przypadkowych zalicza się także odpływy...