Współpraca instalacji MBP oraz termicznego przekształcania preRDF/RDF
Jest szansa, by przy modyfikacji obecnych mechanizmów prawnych i rynkowych branża odpadowa i energetyczna współpracowały w zakresie wykorzystania potencjału energetycznego odpadów komunalnych na warunkach racjonalnych z ekonomicznego punktu widzenia dla obu stron. Co należałoby zrobić, aby osiągnąć taki efekt?
W ostatnich latach dokonały się bardzo istotne i gruntowne zmiany prawa w obszarze gospodarowania odpadami. Mając na względzie przedmiot niniejszego artykułu, w szczególności należy przytoczyć te, dotyczące hierarchii sposobów postępowania z odpadami oraz ograniczeń w składowaniu zarówno odpadów nieustabilizowanych biologicznie, jak i odpadów o określonych kodach, cechujących się parametrami energetycznymi przewyższającymi wartości minimalne określone w stosownym przepisie prawa (załącznik nr 4 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 8 stycznia 2013 r. w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu ? DzU z 2013 r. poz. 38). Te ostatnie wymagania mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
Równie ważne zmiany uwarunkowań prawnych nastąpiły w ostatnich latach w sektorze energetycznym. Należy przytoczyć w szczególności wymagania wynikające z wdrożenia systemu handlu emisjami, wymagania dotyczące udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym kraju oraz wymagania dyrektywy o emisjach przemysłowych, implikujące konieczność gruntownej modernizacji lub wyłączenia ist...