Rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 listopada 2002 r. (DzU nr 212, poz. 1799) zaostrzyło wymogi jakości oczyszczania ścieków dla oczyszczalni o wielkości powyżej 100 tys. RLM. Tym samym prawodawstwo polskie zostało dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Oczyszczalnia ścieków w Tczewie, której obciążenie wynosi 178 tys. RLM, miałaby obecnie trudności w spełnieniu tych kryteriów, zwłaszcza w odniesieniu do azotu ogólnego, głównie w okresie zimowym.

Zastosowana w Tczewie technologia oczyszczania ścieków umożliwia zintegrowane usuwanie związków węgla, azotu i fosforu na drodze biologicznej, znanej w literaturze pod symbolem A2/O. Dodatkowo, instalacja technologiczna oczyszczalni wyposażona jest w stację dozowania koagulantów, które (w razie konieczności) wspomagają proces biologiczny.
Mając na uwadze wskazane przez Rozporządzenie kryteria, podjęto próbę zastosowania różnych koagulantów, w celu zbadania możliwości zwiększenia efektywności i jakości pracy oczyszczalni. Na podstawie przeprowadzonych w skali technicznej testów, wytypowano do tego celu PAX-18. Celem badań było usunięcie ze ścieków azotu ogólnego do wartości poniżej 10gN/m3 i określenie stopnia jego redukcji na wyjściu z oczyszczalni oraz ocena możliwości uzyskania w okresie zimowym (w sposób ciągły) w ściekach oczyszczonych zawiesiny ogólnej poniżej 35g/m3 i BZT5 poniżej 15gO2/m3.

Spełnione wymogi

Badan...