Aneta Suchoń

2 marca 2004 r. weszła w życie większa część przepisów zawartych w Ustawie z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (DzU nr 19, poz. 177). Z kolei regulacje o bezpośrednim znaczeniu europejskim, takie jak publikacja ogłoszeń w Dzienniku UE czy obowiązek przekazywania określonych informacji Komisji Europejskiej, obowiązują od 1 maja 2004 r.
Pomimo że treść nowego Prawa zamówień publicznych znana jest od kilku miesięcy, nadal można zauważyć zainteresowanie (zarówno zamawiających, jak i wykonawców) zmianami, które nastąpiły w polskim systemie zamówień publicznych na mocy wymienionego aktu prawnego.

Zakres zastosowania Prawa zamówień publicznych
Jedna z istotnych zmian wprowadzona przez tę ustawę dotyczy definicji zamówienia publicznego. Obecnie zamówieniami publicznymi są umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane (art. 2 pkt 13 ustawy). Definicja ta kładzie nacisk na element odpłatnej umowy jako formalnoprawnej podstawy udzielenia zamówienia publicznego. Nową ustawą nie zostały więc objęte przypadki świadczenia usług, dostaw lub robót budowlanych na innej podstawie niż umowa odpłatna zawierana między zamawiającym a wykonawcą, np. na podstawie umowy użyczenia czy darowizny.
Warto dodać, że po wejściu w życie nowej ustawy pojawił się problem jej stosowania w odniesieniu do udzielania zamówień gospodarstwom pomocniczym czy też zakład...