Międzynarodowy festiwal ogrodowych nowości [pod naszym patronatem]

Hasłem przewodnim 21. edycji Międzynarodowej Wystawy Zieleń To Życie są ?Ogrody z charakterem?. Wystawa odbędzie w dniach od 30 sierpnia do 1 września br., tradycyjnie już w warszawskim Centrum EXPO XXI. Jedne z najbardziej ?zielonych? targów ogrodowych w tej części Europy są okazją do prezentacji roślin ozdobnych i użytkowych, w tym krajowych i światowych nowości. W jednym miejscu w trakcie trzech dni trwania imprezy można poznać bogatą ofertę producentów oraz dostawców ? z sektora roślinnego technicznego i dekoracyjnego dla ogrodu oraz terenów zieleni ? spotkać specjalistów i nawiązać cenne kontakty. Jednym z atutów wystawy jest bogaty program dla profesjonalistów. Jak zaznaczają organizatorzy, Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni, tegoroczna konferencja ?Zielone miasto ? osobowość miejsca? (odbywająca się w dniach 29-30 sierpnia br.), przeznaczona dla zarządzających zielenią publiczną, wyróżnia się tematami związanymi z identyfikacją miasta poprzez program zieleni publicznej oraz mocnym blokiem tematów dotyczących komunikacji społecznej, metod tworzenia dobrego wizerunku zielonych inwestycji i zażegnywania sytuacji kryzysowych. Gościem specjalnym Dnia Architekta Krajobrazu (31 sierpnia br.) będzie Noel Kingsbury ? brytyjski architekt krajobrazu, specjalizujący się w tworzeniu naturalistycznych założeń ? wielkoskalowych i kameralnych. Specjalistów zajmujących się handlem detalicznym powinno zainteresować seminarium Centrum Ogrodnicze (30 sierpnia br.), tym razem poświęcone wynikom audytu w wybranych polskich centrach ogrodniczych. Uczestnicy spotkania poznają prawdziwe potrzeby klientów i modelowe rozwiązania dotyczące funkcjonowania placówek handlowych, decydujące o frekwencji klientów. Szczegółowe informacje dotyczące wystawy i wydarzeń jej towarzyszących dostępne są na stronie internetowej www.zielentozycie.pl.

 

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny

Rozpoczęła się 12 edycja konkursu Europan, organizowanego przez federację Europan Europe, zrzeszającą dziś 22 państwa (od 2006 r. także Polskę). Jednocześnie we wszystkich państwach członkowskich ogłaszany jest konkurs, którego cel stanowi przekonanie młodych urbanistów i architektów do poszukiwania awangardowych rozwiązań, nowatorskich idei i nowych możliwości w zakresie budowy współczesnego miasta europejskiego oraz podejmowania efektywnego, konstruktywnego dialogu przez organizatorów, uczestników, decydentów i inwestorów. Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem ?Adaptable City ? inserting the urban rhythms?. Profesjonaliści, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia do 28 czerwca br., mogą nadsyłać projekty zagospodarowania przestrzeni, wybranej spośród tych zaproponowanych przez federację. Polska edycja jest organizowana przez warszawskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego i dotyczy obszaru osiedla Za Żelazną Bramą w Warszawie. Uczestnicy konkursu powinni znaleźć sposób na poprawienie życia mieszkańców osiedla, równocześnie odnajdując równowagę między przestrzeniami publicznymi a prywatnymi, między historyczną wartością przestrzeni a nadanym jej nowym charakterem. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 12 tys. euro.

 

Otwarte ogrody [pod naszym patronatem]

W dniach 7-9 czerwca br. odbędzie się kolejna edycja corocznego Festiwalu Otwarte Ogrody. Już po raz dziewiąty mieszkańcy Podkowy Leśnej i okolic udostępnią swe prywatne przestrzenie dla zwiedzających. W ich domach i ogrodach pojawią się pracownie artystyczne, będzie też miejsce na wystawy, koncerty i wiele innych form wspólnej zabawy. W programie organizatorzy przewidzieli m.in. wykłady przedstawicieli miast ogrodów Słowacji, Czech i Węgier, prezentacje ogrodów, wycieczki rowerowe i nordic walking w Lesie Młochowskim, spotkania literackie, warsztaty, spektakle, gry i zabawy sportowe dla całych rodzin. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Szczegółowy program kilkudniowej imprezy można znaleźć na stronie internetowej miasta Podkowa Leśna.