Park rozrywki to termin bardzo szeroki. Obejmuje trzy grupy obiektów o przeznaczeniu prorodzinnym, w których odwiedzający jest albo wyłącznie widzem, albo uczestnikiem zabawy. Zdarza się też, że obie te funkcjonalności zostają połączone.

Do pierwszej kategorii parków rozrywki zaliczają się głównie ogrody zoologiczne i zoobotaniczne, parki miniatur, delfinaria, fokaria, akwanaria, itp. Natomiast do drugiej kwalifikują się obiekty dysponujące m.in. przestrzeniami do gier i zabaw, karuzelami, kolejkami, rollercoasterami, domami duchów, imitacjami średniowiecznych zamków, grotami, torami samochodowymi czy też sztucznymi stawami i jeziorami, na których znajdują się atrakcje wodne.

Niektóre parki rozrywki oferują funkcjonalność połączoną ? do nich można zaliczyć chociażby delfinaria czy akwanaria, w których poza samym oglądaniem możliwe jest dotykanie zwierząt lub też korzystanie z placów zabaw. W działanie tego typu obiektów wpisana jest misja edukacyjna ? w ramach zabawy każdy gość może obserwować i poznawać bioróżnorodność świata.

Z historią w tle

Ze względu na swoje położenie i liczbę ludności Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla rodzinnych parków rozrywki. Mimo to, do dziś nie powstał w naszym kraju ani jeden obiekt, porównywalny do tych najbardziej znanych w Europie (w przygotowaniu są dwie inwestycje, w tym jedna znajduje się w fazie budowy). Fakt ten wytłumaczyć można nie tylko znacznym stopniem...