Zieleń w rewitalizacji

Rewitalizacja jest pojęciem złożonym, które powinno być rozpatrywane na gruncie wielu różnorodnych dziedzin: ekonomii, socjologii i psychologii środowiskowej, urbanistyki, architektury i architektury krajobrazu, ale również ekologii, prawa czy polityki. Właśnie rewitalizacji zostanie poświęcona toruńska XI Konferencja Naukowo-Techniczna ?Zieleń miejska ? naturalne bogactwo miasta?, której tegoroczne hasło przewodnie brzmi ?Zieleń w rewitalizacji przestrzeni publicznej?. Podczas trzydniowego spotkania (7-9 października) specjaliści opowiedzą o interesujących realizacjach, sprawdzą, co jest warte upowszechnienia, a co wymaga poprawy. Spróbują również unaocznić skalę problemów i wątpliwości wiążących się z realizacją programów rewitalizacyjnych, a zwłaszcza rolą i znaczeniem zieleni w procesie rewitalizacji przestrzeni publicznej w miastach.

Organizator ? Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń ? zakłada, że efektem konferencji będzie ?Katalog Dobrych Praktyk rewitalizacji zieleni w przestrzeni publicznej?. Więcej informacji na stronie internetowej: www.zielenmiejska.org.

 

Niecodzienna wystawa

Do 4 października w warszawskiej galerii Zachęta można podziwiać wystawę ?Ogrody?, która znosi zasadę ?nie dotykać?, zmniejszając dystans fizyczny między widzem a dziełem sztuki. Zwiedzający są zachęcani do oglądania, dotykania, wąchania i nasłuchiwania prac oraz do stąpania po dziele sztuki i wchodzenia w nie ? oczywiście, zgodnie z ?instrukcją obsługi? przygotowaną przez artystów. A ci w swych pracach używają materiałów jednoznacznie kojarzonych z naturą: piasku, kamieni, torfu, pszczelego wosku, trawy, wikliny, żywych roślin, gałęzi i grzybów. Prezentowane obiekty mają swoją skalę, ciężar i objętość, generują dźwięki i wydzielają zapachy. Wystawa w pewnym sensie nawiązuje do doświadczenia ogrodów sensorycznych, projektowanych tak, aby w sposób celowy pobudzać wszystkie zmysły. Jest niczym zaproszenie do tajemniczego ogrodu, zawieszonego pomiędzy światem emocji i rozumu ? z ukrytymi tajemnicami, meandrami wspomnień i zachwytów, labiryntem pomiędzy tym co realne i metaforyczne.