Wykładnia aktów planistycznych przy wydawaniu pozwoleń na budowę
Na etapie wydawania pozwoleń na budowę prowadzący postępowanie starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu muszą odnieść się do aktów polityki przestrzennej. Jest to jeden z momentów, kiedy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy znajdują praktyczne zastosowanie.
Wskazane organy mają ograniczony wpływ na treść aktów planistycznych, ale już znaczący na ich wykładnię. Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, właściwy starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu, w trakcie postępowania w przedmiocie wydania pozwolenia na budowę, sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.) i innymi aktami prawa miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także z wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Zgodność z planami miejscowymi
W analizowanym kontekście rolę starosty można analizować na różne sposoby. W tym miejscu kluczowe wydaje się określenie zgodności...