– projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia

Jerzy Siepak, Jerzy Zerbe

Obecnie obowiązujące wymagania jakościowe stawiane wodzie do picia uwzględniają wszystkie rodzaje naturalnych komponentów wody, składników powstających w stosowanych procesach uzdatniania oraz zanieczyszczeń antropogenicznych, których normowanie jest potrzebne z uwagi na konieczność zapewnienia należytej zdrowotności oraz odpowiednich właściwości estetycznych i organoleptycznych wody.

Podstawowym materiałem wykorzystywanym do formułowania wymagań jakościowych stawianych wodzie do picia na całym świecie są zalecenia określane przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W nieregularnych odstępach czasu zalecenia te są nowelizowane i uzupełniane.
Z powyższego wynika, że przyjęte zalecenia uwzględniają aktualny stan wiedzy na temat stężeń poszczególnych wskaźników jakości w wodach naturalnych i produkowanych z nich wód do picia oraz niezbędny, wysoki współczynnik bezpieczeństwa, ujęty w tabelarycznym zapisie.
W Polsce instrumentem prawnym służącym zapewnieniu należytej zdrowotności wody do picia są przepisy krajowe i regionalne. Ustalają one dopuszczalne wartości wybranych wskaźników składu i stanu wody, których liczba i rodzaj zmieniają się co pewien czas. W miarę pozyskiwania danych rozszerzających lub weryfikujących wiedzę o potencjalnym oddziaływaniu różnych form pierwiastków lub związków występujących w wodzie zmieniają się...