Rozmowa z Barbarą Drożyńską, dyrektorem Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatu Kłodzkiego, autorem programu „Niech połączy nas wspólny interes” realizowanego w 24 gminach w Polsce.

Co zaskoczyło panią podczas dzisiejszego spotkania?

Pozytywnie – to, że Jarocin ma rozwiązane problemy wysypiska, kanalizacji i wodociągów. Nie wszystkie gminy mogą to o sobie powiedzieć. Na pewno Jarocin jest pod tym względem do przodu. Ale myślę też, przysłuchując się toczonym rozmowom, że jeszcze sporo przed wami.

A negatywnie?

Sami słuchacze wyartykułowali swoje słabe strony. Mnie trudno byłoby ocenić pod tym względem Jarocin, bo nie znam go przecież na tyle. Myślę, że te słabe strony, o których mówiono, będą przyczyną do realizacji kolejnych ważnych zadań. Te zadania leżą głównie w sferze zasobów niematerialnych a zatem tego, co się najtrudniej zmienia – świadomości. Ważna jest przede wszystkim edukacja. Także w obszarze, który hamuje rozwój - mam na myśli bezrobocie. To nie jest tak, że przyjedzie wujek i da nam pracę. Jest to oczywiście z jednej strony kwestia legislacji i kreowanej polityki przez państwo a z drugiej strony również tego, czy potrafimy wykorzystać istniejące zasoby. Często ludzie nie wiedzą, jak się za to zabrać. A zatem ważna jest edukacja. Czy gmina kreuje taką politykę, czy ma wypracowany system podatkowy na tyle, że zachęca do podejmowania działalności gospodarczej...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?