Wymiana doświadczeń w Krynicy
XIII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna ?Ochrona jakości i zasobów wód, znaczenie wody dla rozwoju gospodarczego? odbyła się w Krynicy w dniach 23-25 kwietnia 2014 r. Do współpracy przy organizacji konferencji Oddział Krakowski PZITS zaprosił Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnikę Krakowską, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, Sądeckie Wodociągi, AQUA Bielsko-Biała, Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Krakowie, Krakowski Holding Komunalny, Małopolski Klaster Wodny oraz Państwowy Instytut Geologiczny PIB Oddział Karpacki w Krakowie.
Celem konferencji była wymiana doświadczeń i popularyzacja osiągnięć specjalistów z instytucji krajowych. Konferencja tematycznie była ukierunkowana na: doświadczenia we wdrażaniu ramowych dyrektyw UE związanych z tematyką konferencji, ochronę wód w zarządzaniu zlewniowym, monitoring jakości wód powierzchniowych i podziemnych, działania w zakresie poprawy jakości wód, bezpieczeństwo zasobów wód, zjawiska ekstremalne ? powodzie i susze, jakość wody w systemach wodociągowych, nowe technologie w uzdatnianiu i w systemach dystrybucji wody, urządzenia pomiarowe w ocenie jakości wód oraz zasoby i wykorzystanie wód mineralnych, a także geotermalnych.
Do programu konferencji włączono 38 referatów, w tym osiem jako tzw. promocyjne, przygotowane przez firmy branżowe. Prawie połowa prac została przygotowana przez osoby spoza ośrodków naukowych, co było dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym przepływ wiedzy między naukowcami a praktykami.
Obrady odbyły się w ramach siedmiu sesji. Otwarcia i zamknięcia konferencji dokonał prezes Oddziału Krakowskiego PZITS dr Mariusz Olko, natomiast merytorycznie konferencję podsumował przewodniczący Rady Programowej Konferencji prof. dr hab. Jan Pawełek. Uczestnikami konferencji były 72 osoby, w tym byli pracownicy jednostek naukowych, przedsiębiorstw komunalnych, firm pracujących na rzecz branży komunalnej i innych instytucji. Zdaniem uczestników konferencji, ze względu na jej naukowo-poznawczy i równocześnie praktyczny charakter, szczególnie cenne okazały się referaty, w których znalazły się wnioski z badań połączonych z doświadczeniami praktycznymi. O dużym zainteresowaniu poruszaną problematyką świadczyły ożywione dyskusje, nie tylko w czasie obrad, ale również w kuluarach, co z pewnością przyczyniło się do wzbogacenia wiedzy fachowej uczestników i wymiany doświadczeń.
Konferencja pod przewodnictwem mgr inż. Małgorzaty Dumy-Michalik pozwoliła na nawiązanie interesujących kontaktów, pogłębienie integracji środowiska naukowego z praktykami, a także umożliwiła miłe spędzenie czasu w otoczeniu pięknej krynickiej przyrody.
prof. dr hab. Jan Pawełek, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie