Obok ogólnych zasad zagospodarowania przestrzennego warto zwrócić uwagę na zagospodarowanie obszarów o cechach specyficznych. W tym kontekście bardzo ważną rolę odgrywają nieruchomości położone w parkach narodowych.

Zgodnie z art. 8b ustawy o ochronie przyrody, parki narodowe mogą wykonywać działalność gospodarczą ? z ograniczeniami wynikającymi z zakresu ich obowiązków. Ponadto (zgodnie z art. 15 tej ustawy), na terenie parków narodowych również inne podmioty mogą wykonywać działalność wytwórczą i handlową.

Działalność gospodarcza parków narodowych

Działalność taka musi być jednak podejmowana w miejscach wyznaczonych w planie ochrony parku. To plan ochrony jest więc instrumentem pozwalającym doprecyzować lub ograniczyć pewne kwestie ? oczywiście, w zgodzie z wymogami ustawy. Przy okazji analizy działań dopuszczalnych na terenie parku powołać należy art. 5 ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którym przez udostępnianie (dokonywane m.in. przez dyrektora parku narodowego) rozumieć należy umożliwienie korzystania z parku narodowego m.in. w celach zarobkowych. W doktrynie zaznaczono, że ustawodawca nie określił celów takiego zarobkowego udostępniania parku, ale nie budzi wątpliwości, że powinno być ono realizowane w zakresie służącym ochronie przyrody1. Można to rozumieć jednak szeroko: również jako uzyskiwanie odpowiedniego dochodu na cele dotyczące ochrony przyrody.

Z powyższych regulacj...