Polska jest czołowym europejskim producentem mięsa drobiowego. Sektor drobiu cały czas rozwija się i wg prognoz Komisji Europejskiej konsumpcja mięsa drobiowego w Unii Europejskiej w 2012 r. będzie wynosić ok. 24,5 kg/osobę. Rocznie w Polsce produkuje się ok. 550 mln sztuk drobiu, a ok. 20% produkcji eksportowane jest do krajów UE1.

Krajowa Rada Drobiarstwa podaje, że w pierwszym kwartale 2007 r. wyeksportowano już ponad 51 tys. Mg mięsa, czyli ok. 30 mln sztuk drobiu2. Z tak szeroką skalą produkcji drobiu wiąże się problem zagospodarowania wytwarzanych odpadów. W zależności od ilości stanowisk do hodowli drobiu podmiot gospodarczy powinien uzyskać odpowiednie decyzje w zakresie gospodarki odpadami. W przypadku, gdy ferma liczy ponad 40 tys. stanowisk zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 26 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości3 właściciel fermy drobiu powinien uzyskać pozwolenie zintegrowane. Mniejsi przedsiębiorcy składają informację o wytwarzanych odpadach oraz ich sposobach gospodarowania.
W Polsce bardzo rozwinięta jest produkcja jaj i brojlerów, z tego też względu w dalszej części artykułu zostanie ona szerzej omówiona.

Nioski i jaja

Wychów kur niosek odbywa się wg określonych zasad. Przed wprowadzeniem kurcząt do hali zakłada się ściółkę ze słomy o grubości 10...