100-lecie wodociągów zakopiańskich jest dobrą okazją, aby przybliżyć tę część zakopiańskiej historii, która dotyczy początków wodociągów, kanalizacji i oczyszczania ścieków. Do dziś kontynuowana jest misja, która rozpoczęła się 100 lat temu.

Przełom XIX i XX wieku to dla Zakopanego okres bardzo intensywnego rozwoju. Z małej osady, której ludność zajmowała się głównie rolnictwem i pasterstwem, przekształca się ono w ośrodek przemysłowy, uzdrowiskowy i turystyczny. Coraz więcej ludzi przeprowadziło się do Zakopanego na stałe, wzrosła też liczba gości, która w 1899 r. przekraczała już 5 tys. osób rocznie. Te gwałtowne zmiany pociągnęły za sobą konieczność rozbudowy infrastruktury. Wśród górali i przyjezdnych znaleźli się światli ludzie, którzy taką potrzebę dostrzegli i potrafili przeprowadzić niezbędne inwestycje. Zasługi te należy przypisać zwłaszcza hr. Władysławowi Zamoyskiemu i dr. Andrzejowi Chramcowi.


Oczyszczalnia „Łęgi i Spyrkówka” – widok z lotu ptaka

Zakopane potrzebowało przede wszystkim wodociągów i kanalizacji. W 1886 r. otrzymało ono status stacji klimatycznej i stanęło przed wyzwaniem zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych kuracjuszom i turystom z całej Polski. Ze względu na trudności finansowe i techniczne najpierw zajęto się ujęciami wody oraz siecią wodociągową. Jeszcze przed 1904 r....