Komisja przetargowa

Komisja przetargowa jest ciałem doradczym kierownika zamawiającego. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, kierownik ów powołuje komisję do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli jego wartość przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 60 tys. euro.


Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza, kierownik zamawiającego może, ale nie musi dokonywać takiej czynności. W nowej ustawie ma pojawić się zapis, zgodnie z którym zamawiający będzie musiał powoływać komisję w przypadku zamówień powyżej progów unijnych.

Charakter komisji
Zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy, komisja przetargowa może mieć charakter stały lub być powoływana do przygotowania i przeprowadzenia określonych postępowań. Należy tu zwrócić uwagę na fakt, że jest to zespół pomocniczy kierownika zamawiającego, powoływany do oceny spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz do badania i oceny ofert, ale ostatecznie to nie komisja, a kierownik zamawiającego dokonuje wyboru wykonawcy. Komisja tylko wnioskuje, że dana firma – zgodnie z wymogami specyfikacji – powinna być wykonawcą danego zadania bądź konkretna oferta powinna zostać odrzucona.
Z racji tego, że komisja jest ciałem doradczym kierownika zamawiającego, nie może ona pełnić wielu istotnych funkcji. Chodzi tu o takie działania jak unieważnienie postępowania, odrzucenie oferty, wykluczenie oferenta ...