Zestalanie i stabilizacja odpadów przemysłowych
Zestalanie i stabilizacja są procesami przekształcania odpadów w celu poprawy ich właściwości fizycznych, zmniejszenia powierzchni właściwej, ograniczenia rozpuszczalności w wodzie lub detoksykacji niebezpiecznych składników. Zestalanie jest procesem, w którym uzyskuje się opisane efekty głównie w wyniku dodania odpowiednich środków wiążących, powodujących przekształcenie odpadów w monolit o określonej wysokiej wytrzymałości i strukturalnej jednolitości.
Stabilizacja obejmuje procesy, w których odpady zostają przeprowadzone do postaci stabilnej, w wyniku reakcji chemicznych dodanego reagentu ze składnikami odpadu. Najkorzystniej jest, gdy produkt ten można zakwalifikować jako odpad obojętny, zgodnie z Ustawą o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 r. (DzU Nr 62, poz. 628) [Fot.: Zestalanie i stabilizacja stosowane są często w celu bezpiecznego składowania odpadów problemowych].
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (DzU Nr 112, poz. 1206) wyróżnia procesy stabilizowania i zestalania odpadów. Zgodnie z nim procesy stabilizowania zmieniają niebezpieczne własności składników odpadów, w inne niż niebezpieczne. Procesy zestalania zmieniają tylko stan fizyczny odpadów poprzez zastosowanie dodatków nie zmieniając chemicznych własności odp...