Zieleń bez ograniczeń
Kontakt z naturą to ważny element poprawiający jakość życia mieszkańców miast. Wypoczynek w parku i obcowanie z roślinami wspomaga regenerację psychiki, zmniejsza uczucie zmęczenia i stresu oraz wpływa korzystnie na zdrowie fizyczne użytkowników.
Parki miejskie są zarówno miejscami odpoczynku, jak i czynnej rekreacji. Powinny być terenami bezpiecznymi i dostępnymi dla wszystkich użytkowników. Dla osób starszych oraz niepełnosprawnych są to często jedyne miejsca umożliwiające kontakt z naturą i odpoczynek w otoczeniu zieleni. Aby jednak użytkownicy ci mogli w pełni korzystać z ich dobroczynnego wpływu, parki powinny być odpowiednio projektowane i dostosowane do potrzeb ludzi w różnym wieku, o różnej kondycji fizycznej.
Uniwersalne projektowanie
Konwencjonalne parki są dostosowane do potrzeb aktywnych, sprawnych ruchowo, dobrze widzących osób. Dla użytkowników, którzy nie mogą się sprawnie poruszać, są niewidomi lub niedowidzący albo niepełnosprawni intelektualnie, parki stają się nieatrakcyjne, mało użyteczne, a nawet niebezpieczne.
Projektowanie uniwersalne (universal design) czy ?bez wykluczeń? (inclusive design) to obecnie coraz częstsza praktyka stosowana w urządzaniu przestrzeni miejskiej, która powinna obejmować także tereny zieleni, zapewniając osobom starszym i niepełnosprawnym możliwość bezpiecznego oraz wygodnego korzystania z parków miejskich i skwerów. Pozbawiony barier park musi być d...