Zieleń osiedlowa w Olsztynie
Roślinność osiedlowa często jest jedynym, najłatwiej dostępnym elementem naturalnego środowiska, dzięki czemu sprzyja identyfikacji ludzi z ich miejscami zamieszkania.
Wskazane jest, żeby układ przestrzenny zieleni był tak zaprojektowany, aby zapewniał ładny widok z okien i balkonów mieszkań. Jednym słowem, mówimy o wykreowaniu przestrzeni o wyższych walorach estetycznych, lepszej funkcjonalności i ekonomicznie atrakcyjnej dla inwestora.
Zestawienia kolorystyczne
Zieleń warto traktować jako równoprawny składnik formy architektonicznej, dlatego rośliny powinny zostać uwzględnione na etapie tworzenia projektu danej budowli. W przypadku, gdy zieleń powstaje na już istniejącym obiekcie, należy zwrócić szczególną uwagę na wydobycie i uwypuklenie jego wartości oraz charakteru, zgodnie z zasadami kompozycji i przyjętymi normami. Przykładem może być zieleń osiedlowa zlokalizowana na osiedlu zamkniętym, pomiędzy ulicami Grota Roweckiego a Generała Maczka, w dzielnicy Jaroty w Olsztynie. Obszar inwestycji to 31 190 m2 i obejmuje sześć budynków z halami garażowymi. Zieleń została zaprojektowana i posadzona etapami w 2008 r. Głównym założeniem projektowym było zapewnienie jedności kompozycyjnej istniejącej zabudowy z otoczeniem. Zieleń na tym osiedlu została zaprojektowana w układzie liniowym, z wykorzystaniem miękkiej, falistej linii rabat, równoległej do fasady budynków. Rośliny zestawiono głównie w t...