Zielone kampusy uniwersyteckie
Na terenach kampusów uniwersyteckich formowane są idee, które mogą stać się podwalinami przyszłych zmian i postępu. Na te obszary należy patrzeć nie tylko poprzez pryzmat budynków i ich wnętrz, ale także otoczenia, które trzeba kształtować w sposób sprzyjający rekreacji i wypoczynkowi.
Wiodącym aspektem powinno być wdrażanie na uczelnianych terenach zieleni najnowszych technologii oraz modelowych rozwiązań, które będą forpocztą dla innych tego typu obszarów. Projektanci nie powinni zapominać jednak o historii miejsca, dawnych odkryciach czy wybitnych postaciach, które mogą stać się elementem narracji przestrzeni. Przykłady z Niemiec i Wielkiej Brytanii mogą stać się punktem odniesienia dla innych, analogicznych rozwiązań, także w Polsce.
Od lotniska do parku technologicznego
Berlińska dzielnica Adlershof to w dużej mierze teren dawnego lotniska. W 1909 r. wystartował stąd pierwszy niemiecki samolot z napędem silnikowym. Do dziś, mimo coraz ściślejszej zabudowy, jest to obszar silnie wyeksponowany na podmuchy wiatru. Zapewne z powodu naturalnych predyspozycji, teren ten został wybrany w 1912 r. przez Grafa Zeppelina na miejsce założenia Niemieckiego Instytutu Badawczego Lotnictwa, który niedawno świętował swoją setną rocznicę.
W międzyczasie Adlershof był areną wydarzeń historii Europy Środkowej ? rozwijał się tu przemysł zbrojeniowy, centra badań naukowych z dziedziny fizyki i ...