Międzynarodowy STIHL Media Day 2018 w głównej siedzibie firmy w Waiblingen pod Stuttgartem w Niemczech zgromadził kilkudziesięciu dziennikarzy z całej Europy. Zaprezentowano mnóstwo nowości, które firma przygotowuje na nadchodzące sezony. Wszystkie łączy jedna idea ? digitalizacja.

Najważniejszą nowością zaprezentowaną podczas STIHL Media Day 2018 wydaje się pierwsza na świecie seryjnie produkowana piła łańcuchowa z elektronicznie sterowanym wtryskiem paliwa MS 500i. Technologia wtrysku gwarantuje optymalną moc silnika i doskonałą wydajność rozruchu niezależnie od temperatury otoczenia, a ze względu na brak dźwigni rozrusznika, rozruch jest bardzo łatwy w każdych warunkach. Wtrysk paliwa zapewnia nowej pile przyspieszenie łańcucha od 0 do 100 km/h w zaledwie 0,25 sekundy. Stosunek mocy do masy wynosi 1,24 kg na kW ? taka wartość nigdy wcześniej nie została osiągnięta przez seryjnie produkowane piły łańcuchowe.

MS 500i ma więc wyjątkowe właściwości rozruchowe i zapewnia optymalną moc silnika od samego początku pracy. Silnik nie potrzebuje gaźnika ani modułu zapłonowego, ponieważ pomiar paliwa odbywa się za pomocą czujnika i automatycznie dostosowuje się do różnych warunków pracy. Nowa piła będzie dostępna od przyszłego roku, ale z uwagi za duże nią zainteresowanie, zakup może być początkowo utrudniony.

Lekkie cięcie

Inną nowością jest lekki, akumulatorowy nóż do żywopłotu HLA 56. Wysokojakościowe, dwustronne ostrze tnące zapewnia czyste cięcia i można je regulować w siedmiu pozycjach bez użycia narzędzi. Umożliwia to cięcie zarówno w pionie, jak i poziomie. Wytrzymałe, tylko 3,8-kilogramowe lekkie narzędzie jest łatwe w obsłudze i tak ciche, że nie wymaga słuchawek ochronnych. Równocześnie optymalnie wyważony nóż ma duży zasięg, który można zwiększyć o 50 cm dzięki opcjonalnemu przedłużeniu wału. Pozwala to na wykonywanie cięć na wysokości aż ponad 4 m nad ziemią.

Energia potrzebna do działania jest dostarczana przez baterię litowo-jonową o mocy 36 V, dzięki której można również obsługiwać wszystkie inne narzędzia ogrodnicze w systemie STIHL ? od kosiarek do trawy, elektrycznych nożyc, dmuchaw i wykaszarek po pilarki. Dzięki rozłącznemu wałkowi narzędzie jest łatwe w transporcie, a ścienny uchwyt pozwala je bezpiecznie przechowywać.

Zautomatyzowane koszenie

Nowa autonomiczna kosiarka iMow RMI 422 PC z aplikacją iMow App zapewnia pielęgnację trawników na powierzchniach do 1000 m2. Dzięki aplikacji użytkownicy mogą uzyskać dostęp do kosiarki z dowolnego miejsca za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Zdalny dostęp rozszerza interakcję z robotem koszącym, a tym samym zwiększa wygodę i elastyczność ? użytkownik może rozpocząć proces koszenia w dowolnym momencie, interweniować w bieżące działania i zarządzać harmonogramem koszenia lub zmieniać jego czas. Dzięki opcjonalnej integracji z prognozą pogody robot może również uwzględnić zewnętrzne warunki podczas planowania swoich działań.

Urządzenie jest ciche, a dzięki mocnym akumulatorom litowo-jonowym ? również wydajne. Działa na terenach o nachyleniu do 40% i automatycznie dostosowuje prędkość na zboczach za pomocą czujnika nachylenia. Z kolei czujniki pod elastyczną maską narzędzia rejestrują kontakt z innymi obiektami, dzięki czemu może ono samodzielnie wyznaczać nowe ścieżki. Podobnie jak wszystkie urządzenia zrobotyzowane z tej serii, iMow ma funkcję mulczowania. Regulacja wysokości koszenia wynosi od 20 do 60 mm. Urządzenie będzie dostępne od wiosny 2019 r.

Bezemisyjna i cicha kosiarka

Nowa, profesjonalna kosiarka akumulatorowa STIHL RMA 765 V to prototyp na zaawansowanym etapie rozwoju, który wejdzie na rynek w drugiej połowie przyszłego roku. Bezprzewodowe urządzenie oferuje szerokość cięcia wynoszącą 63 cm, dużą zwrotność i poręczność dzięki funkcji Zero Turn na przednich kołach, a bezobsługowy silnik EC gwarantuje długą żywotność i jednocześnie imponuje nis...