Zielone parawany
Żywopłoty to efektowne architektoniczne elementy stosowane w zieleni miejskiej. Są nie tylko ozdobą, ale pełnią też ważne funkcje w miastach o coraz gęstszej zabudowie i pogarszającej się jakości powietrza.
Żywopłoty najczęściej wykorzystywane są jako naturalne ogrodzenia i bariery, elementy oddzielające miejsca o różnych funkcjach, parawany pozwalające zasłaniać mniej estetyczne obiekty, elementy porządkujące przestrzeń, a także tworzące ramy dla kompozycji roślinnych. Są doskonałą naturalną alternatywą dla trwałych ogrodzeń. Pozwalają nie tylko w estetyczny sposób wydzielić i odgrodzić fragmenty przestrzeni, ale pełnią też ważne funkcje biologiczne i fitoremediacyjne. Nie zajmują dużo miejsca, a przy tym tworzą dużą zieloną masę i powierzchnię biologicznie czynną, efektywnie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, pozwalają niwelować efekt miejskiej wyspy ciepła, stanowią bariery dźwiękochłonne, bazę pokarmową i miejsca gniazdowania dla ptaków.
Dawniej i dziś
Żywopłoty występowały w sztuce ogrodowej od wieków. Początkowo służyły wyznaczaniu granic posiadłości, z czasem zaś stały się ważnym elementem założeń ogrodowych, pozwalającym podkreślać osie kompozycyjne, wydzielać poszczególne wnętrza i kształtować przestrzeń. Rozpowszechniły się w ogrodach epoki renesansu, gdzie ...