Wraz z opisywanym w poprzednim felietonie rozporządzeniem dotyczącym ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z sektorów znajdujących się poza systemem handlu emisjami (tzw. rozporządzenie o podziale wysiłków redukcyjnych, Effort Sharing Regulation) 20 lipca br. Komisja Europejska przedstawiła również projekt poświęcony włączeniu wykorzystania ziemi oraz lasów w ramy polityki klimatycznej UE (LULUCF).
Wpisanie wykorzystania ziemi i lasów w politykę klimatyczną wiąże się z zobowiązaniem powziętym przez UE w 2014 r., wyznaczającym cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r. (w stosunku do roku bazowego 1990).


Znacząca rola
Wykorzystanie ziemi i leśnictwo może odgrywać w polityce klimatycznej bardzo ważną rolę, gdyż z jednej strony może przyczyniać się do emisji gazów cieplarnianych (np. w rolnictwie), z drugiej zaś może pochłaniać dwutlenek węgla z atmosfery w procesie absorbcji przez drzewa i gleby. W przyjętej w 2009 r. decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej cele redukcyjne gazów cieplarnianych (poprzedzającej rozporządzenie opisane w poprzednim felietonie) w przypadku nieprzyjęcia do końca 2010 r. międzynarodowego porozumienia w zakresie zmian klimatycznych pozostawiono kwestię włączenia wykorzystania ziemi i lasów w zobowiązania redukcyjne poszczególnym krajom członkowskim. Po przyjęciu Porozumienia Paryskiego, które włącza m.in. lasy w politykę klimatyczną, naturalnym krokiem dla Komisji E...